Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

19 Şub 2014

Gebelik (Hamilelik) dönemi Hakkında Merak Edilenler...


Hamilellik dönemi bir kadının hayatında yaşayabileceği en özel, en güzel, en mucizevi dönem.
bu dokuz aylık serüvenin her anının tadını çıkarmak gerektiğini düşünüyorum. her günü, her doktor kontrolü ayrı heyecanlı. hele birde hareketlerini hissetmeye başladığınızda hayatınızın tamamiyle değiştiğine tanıklık ediyor olacaksınız. milimetrik bir canlının ilk kalp atışlarını duyduğunuzda mucizenin başladığını görmüş olacaksınız.

Ben çok güzel bir hamilelik dönemi geçirdim. doğuma iki hafta kalaya kadar çalıştım, normal hayatıma mümkün olduğunca devam ettim. bu dönemi böyle güzel tadını çıkara çıkara geçirirken sağlığıma yediklerime herzamankinden daha çok dikkat ettim. bu konuda çok disiplinliydim ve kendime göre faydasını da gördüğümü düşünüyorum. bu yazımda size gebelik dönemi ile ilgili tüm bu merak edilenleri anlatmaya çalışacağım.

FOLİK ASİT VE İLAÇLAR:  folik asit kullanımı bebeğin sinir sistemi gelişimi açısından oldukça önemli. gebelikten 3ay evvel kullanmaya başlamak gerekiyor. fazlasının vücuda bir zararı yok. gebeliğin ilk 3 ayı süresince folik asit kullanımı devam eder. 3 aylık sürecin sonrasında doktorunuz size multivitamin vücudunuzun ihtiyacına göre demir ve kalsiyum takviyeleri yapar. balık tüketen biri değilseniz omega 3 desteğine de ihtiyacınız olacaktır.
çok iyi kalsiyum tüketen biri değilseniz bebeğin kemik gelişimi için sizin kalsiyum depolarınız yetersiz gelebilir. bu nedenle doktorunuz kalsiyum desteğine ihtiyaç duyar. demir eksikliği hamilelerin oldukça fazla yüzdesinde görülmektedir. bebişe yüksek destek nedeniyle :))
gebeliğin altıncı ayından sonra bacak krampları ile karşılaşma olasılığınız artar. yaşamayan hamile yoktur heralde. bu nedenle magnezyum desteği almak zorunda kalabilrisiniz.

TANSİYON:  Gebelik döneminde annenin organları bebeğe daha uyumlu çalışır. mesela kalp atış hızı artar. bu sebeple küçük tansiyon normal değerin 1-2 birim altına düşer. büyük tansiyon değişmez. genellikle hamileleğin son dönemlerinde bu tansiyon değişiklikleri daha dengeli hale gelir
KİLO: Gebelik dönemi süresince 8-12 kg alınması önerilir. ben 13 kg ile tamamladım. tabii bu durum sizin vücut yapınız ve beslenmenizle ilgilidir. hareket alanınınız gebelikte dahada daraldığı için beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekiyor ama dikkat ederken kals,yum vitamin protein alımınızında etkilenmemesi gerekmekte. gebelik döneminde beslenmeye basşka bir yazıda ayrıca değineceğim.

HAMİLELİK: tıp alanında gebelik dönemi 3 trimestera ayrılır. ilk üç aylık dönemi birinci trimester olarak geçmektedir. vücudun ballı bir mucizeye alışma dönemidir. bu alışma süreci hem fiziksel hemde psikolojik olmaktadır. ben bu döemde hep erkenden uyuıdum gözümü açamıyordum. neyseki gündüzleri daha iyiydim. gündüzleri dahi uyuyanları duyuyoruz. bulantım çok olmadı ama sıfır olduğunu da söyleyemem. hiç aşermedim. ama yumurtadan ve diş macunundan tiksinmiştim.

ikinci trimesterda vücut artık ballı mucizeye alışmıştır. gebeliğin en güzel dönemi olarak geçer ve doğrudurda. vücudunuz alışmış o uyuşk haliniz geçmiştir. bulantısı olanların bulantılarıda bu dönemde çoğunlukla biter.  göbeğinizin çıkmaya başlamasıyla hamilelğinde tadını çıkarmaya başlarsınız. bu dönemde genellikle ballı mücizenin kıpırtıları da hissedilir.

üçüncü trimesterda artık vücut ağırlaşmaya başlar. kıyafetleriniz olmaz göbeğiniz kocaman olur ve hareketleriniz oldukça kısıtlanır. deliksiz gece uykularına veda edersiniz ancak bu alıştırma süreci doğum sonrası için oldukça faydalı oluyor.

KALP ATIŞLARI : 6. haftadan sonra duyulmaya başlar. minicik bir fasulye tanesinin küçücük kalbinin atışı harika bir deneyim.

İKİLİ TEST: down sendromu testi olarak bilinir.11-14. haftalar arasında yapılmaktadır.

DÖRTLÜ TEST : 16.haftada yapılmaktadır. bazı doktorlar istemez benim doktorum istediği için ben bu testide yaptırdım.

DETAYLI ULTRASON: 2-24. haftalar arasında yapılmaktadır. organ anamolisi kontrol edilir. birde ballı mücizenin güzel bir resmini size verirler :)

TETANOZ AŞISI : 20-24. haftalarda yapılır. tek doz veya iki doz halinde uygulanmaktadır. bu tercihi doktorunuz belirler. ben 12. haftada olmak zorunda kalmıştım. iş yerinde elimi kesmem sebebiyle. bu gibi durumlarda doktor kararıyla öncesinde de yapılabiliyor. bazı doktorların hiç yaptırmadığını da duydum.

ŞEKER TARAMASI : 24. gebelik haftasında doktorunuz belirleyeceği oranda şeker yüklemesi ile yapılan bir testtir.

CİNSİYET: genellikle 16. gebelik haftasında öğrenilir ancakbazen 12-13.haftalarda da doktorlar tahmin yapmaktadır. biz 12. gebelik haftasında ballı mucizenin erkek olduğunu öğrendik.

SAÇ BOYAMA : ilk üç aylık dönemde doktorlar tarafından önerilmiyor sonrasında serbest olduğu söylenmektedir. benim doktorum tam anlamıyla serbest bırakmadı. özellikle organik boya ve diplere dokunmadan boyamamı söyledi. bu nedenle ben saç boyamaya 9 ay süresince veda ettim.

ÇATLAKLAR: aslına bakarsanız en pahalı kremi bile kullansanız çatlak olup olmaması vücut yapınız genetik geçişleriniz ve kilo alımınızla ilgilidir. ama tüm bunlara rağmen gerilen cildi nemlendirmek oldukça önemli. en çok tavsiye edilen Mustela kremdir. 4. aydan itibaren kullnaılması önerilir. ben  sadece johnson baby yağı kullandım hiç çatlağım olmadı.

YOLCULUK: son aylar hariç uçak yolculuğu yapmanın gebelik süresince bir zararı yoktur. araba yolculuğu doktorunuz tarafından uygun görülüyorsa yapabilirsiniz. ben hiç uçak yolculuğu yapmadım ancak araba ile oldukça fazla seyehat ettim. 28 . haftadan sonra yapılan araba yolcuğuda sizi oldukça zorlammaktadır. ayaklarınız şişiyor uzun süre oturmak sizi fazlaca yoruyor.

ÇATI MUAYENESİ: 37. gebelik haftasıyla birlikte vücut anatominizin normal doğuma ve bebeğinize uygunluğunun kontrol edilmesidir. doğumun ortalama ne zaman yapılacağı hakkında da bu muayene fikir vermektedir. en başından sezeryan doğum  yapacağı belli olanlara bu muayene yapılmaz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder