Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

28 Ağu 2014

ALS için benden bir kova buzlu yazı...


Birkaç haftadır sosyal medyadaa esen ALS fırtınasını hepiniz biliyorsunuzdur. oldukça güzel bir kampanya haline dönüştü.

kampanyayı özetlemek gerekirse kişinin kafasından aşağı bir kova buzlu su dökmesi , bu esnada kendisini videoya çekmesi ve aynı zamanda birkaç kişiyi ebeleyerek onları da 24 saat içinde aynı hareketi yapmaya davet etmesi. sonuç olarak bir farkındalık kampanyası.

ALS ünlü fizikçi stephen hawking i 21 yaşında tekerlekli sandalyeye bağlayan hastalıktır. çok kişi bunu kampanya başlamadan bilmiyordur ancak geldiği noktada herkes ALS nin ne olduğunun farkına vardı bağış olarak ne aşama kaydetmişlerdir bilemiyorum.

kötü bir hastalık ALS. bir sinir sistemi hastalığı. merkezi sinir siteminde bulunan motor nöron hücrelerinin kaybından ileri gelir. bu hücrelerin kaybı da kaslarda güçsüzlük ve erimeye neden olur. giderek eliniz ayağınız tutmaz olur, konuşamaz,yutkunamaz,solunum bile alamazmışsınız ama bilinciniz yerinde olur. (wkipedia)ALS hastalarının ortalama ömrü 3 ile 5 yılmış. daha uzun süre yaşayanlarda varmış. tedavisi yok bakımı da çok pahalı.
ALS MNH DERNEĞİ gibi kuruluşlar bu konudaki farkındalığın artmasına yardımcı oluyorlar.

bu kampanyaya katılan herkesin eline sağlık.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder