Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

10 Mar 2014

Bebek Banyosu


Tüm yeni anneler bebeklerini tek başlarına yıkamaktan korkar sanırım. babasıyla birlikte yaparsanız bu işi daha rahat edebilirsiniz. suyu seven bir bebekse sorum çıkartmayacaktır. ancak banyodan hoşlanmayan bir bebeğe sahipseniz çığlık çığlığa yıkamak zorunda kalabilirsiniz. buda gerilmenize neden olur. siz gerilince bebeğiniz daha çok ağlar.

ömer çağan suyu seviyordu. şimdilerde tedirgin olmaya başladı. ancak bizim için her zaman banyo sonraları sorun oldu. ilk 3 ay masajı bile kabul emiyordu. şimdilerde masajda sakiniz ama giyinmek hala sorun. sanırım giyinmek uzun zaman daha sorun olacak. deneyimli anneler bunu  söylüyorlar.

bebeğinizi banyo yaptırmaya başlamadan önce ikinizi de sakinleştirecek bir müzik açabilirsiniz. bebekler endişelerimizi ve paniğimizi hisseder. biz sakin olursak onlarda sakin olacaklardır.elbette ağlayacak. genelliklede saçlarını yıkarken ağlarlar. bu nedenle baş yıkamayı en sona bırakmalı ve hızlı hareket etmelisiniz.

- banyo yapılacak odanın sıcaklığu 24 derece olmalıdır.

- banyo suyu sıcaklığı için 37 derece ideal olandır. bizim medisana termometrremiz ortam ve su sıcaklığıda ölçebiliyor. ilk başlarda bundan faydalandık. daha sonraları alışıyorsunuz ve ihtiyaç duymuyorsunuz.

- banyoya başlamadan önce herşeyini hazır edin.

- bezini çıkarmalı ve temizliğini yaptıktan sonra banyoya başlamalısınız.

- asla aç ve çok fazla tok olmamalıdır. çok fazla tok olursa yedikleri ağzına gelir hatta akciğerine kaçabilir. yemekten yarımsaat 1 saat sonra yıkamak en ideali

- banyoya önce vucudunu yıkamayla başlanmalıdır. bir gün sabunla yıkayıp bir gün sabun kullanmadan yıkayabilirsiniz.

banyo yaptırırken bebek küvetleri için hazırlanmış filelerden de yararlanabilirisniz. ancak bebeğin direk suyla temas etmesi onu daha çok rahatlatacaktır. suyla temas bebeklere anne karnındaki ortamı hatırlatıyor ve kendilerini güvende hissediyorlar.

banyo sonrası bebeklerin çok iyi kurulanması gerekir. özellikle kulak arkaları boğum bölgeleri. buralarda pişik ve tahriş olabiliyor. banyo sonrası yağını veya kremini sürerek masaj yapın. banyo ve masaj sayesinde kasları rahatlayacak  ve bebekler büyüyecekler.
kışın gün aşırı yazın ise hergün yıkayabilirisniz. bunlara dikkat ederseniz bebeğiniz hasta olmaz rahatlar ve mışıl mışıl uyur.

saç kurutma makinasını yaydığı radyasyon nedeniyle çok fazla kullanmamak gerekir. yatmadan saçlarının kurumuş olmasına özen gösterin. aksi taktirde üst solunum yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarırsınız.

ilk günlerde banyoda biraz zorlanabilirsiniz. bu doğaldır. unutmayın hiçbir anne bunu önceden bilmiyordu. hepsi deneyimleyerek öğrendi. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder