Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

15 Mar 2016

Tuvalet Eğitimi....Hani bir söz vardır; bir çocuk memeden ayrıldı mı bir de tuvalet eğitimini tamamladı mı senden çıkmıştır diye.

Bunlar bittiğinde anneye olan bakım bağımlılığı azalıyor. Elveda memeden sonra önümüzde tuvalet eğitimi vardı. Deneyimlerden ve üzerine yazılmış kitaplardan sürece başlamadan önce yine çok faydalandım. En çok annelerin birebir yaşadığı deneyimler benim önümü açıyor o nedenle de bende bu süreçte deneyimlediğim ve okuduğum her şeyi yazmak istiyorum.

KURAL 1;

Çocuk tuvalet eğitimi almadan önce ıslaklık ve kuruluk arasındaki farkı bilmeli. Islak kuru hissini anlamak herşeyin başladığı yerdir. Çocuk bunu öğreninceye kadar ciddi şekilde tuvalet eğitimine başlamayı düşünmemek gerekir.

KURAL 2;

Çocuk tuvalete kakasını çişini yapmayı öğrenmeden önce tuvalete ya da lazımlığa oturmayı öğrenmeldir.

KURAL 3;

Siz eğitime başlamadan önce çocuk bezini geceleri kuru tutabilmelidir.

KURAL 4;

Çocukları zorlamak gerilime ve devamında sürecin uzamasına ve bir türlü sonuçlanmamasına neden olur. Acele etmeyin ve zorlamayın.

Eğitim Planı;

- Bir lazımlık almak ve çocuğu yavaş yavaş oturtmak

- Gün boyunca çocuk kendini ıslatmadan önce yakalamaya çalışmak

- Tuvalette oturan çocuğu düzenli bir şekilde desteklemek.

- Bir şeyler yolunda gitmiyorsa durun. Çocuk 1 ay kadar büyüdüğünde yeniden deneyin. Zaman olgunluk yaratır.

- Bir şeyler yolunda gittiğinde küçük ödüller verin. Onu abartılı bir şekilde kutlayın ve odasına yapıştırabileceği sticker verebilirsiniz.

- 18 ay eğitim için erkendir çünkü çocuğun kasları henüz yeni gelişmeye başlamıştır. 2 yaş daha gerçekçidir. 2,5 yaş da ise taşların yerine oturduğunu görürsünüz.

- Çocuğunuz ne kadar büyükse başınız o kadar az ağrır ve süreç kısa sürede tamamlanır.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder