Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

20 Mar 2014

Yenidoğan Nasıl Giydirilmeli....


Bebeklerin nasıl giydirilmesi gerekir? sorusuna bildiğim,okuduğum ,öğrendiğim kadarıyla cevap vereceğim.

Öncelikle doktorların söyledikleriyle başlayacağım;

-  bebeklerin fazla giydirilmesine gerek yoktur. siz nasıl giyiyorsanız bebeğinizde öyle giyinmelidir. kış günlerinde yenidoğanlar bir ince kat fazla giydirilmelidir.

- yenidoğan bebeklerin vücut ısıları birden yükselir bu nedenle dikkatli olunmalı. bebekler ilk 4 gün üşür. özelliklede kafalarından daha doğrusu bıngıldaktan üşürler. ama sadece ilk 4 gün. bu nedenle hastanede şapka takarlar. 4 gün sonunda evde şapkayı çıkartın.

- yazın bebekler güneşten korunmalı. bunun için siperlik şapka takılmalı.

- bebeklerin elleri ayakları genelde vücudunun geri kalanına göre soğuktur çünkü dolaşım sistemleri yeterince olgunlaşmamıştır. eller ve ayaklar üşüyüp üşümediğinin ölçüsü olmamalıdır.

- aşırı giydirmek bebeğin ısı dengesini bozar.

- bebeğin hapşuruğu üşüdüğünü göstermez. burun kılları olmadığından partiküllere vücudun verdiği tepkidir.

- bebek odasının ısısı yaz kış 19-21 derece olmalıdır.

- yazın bebek hergün kışın günaşırı yıkanmalı. yıkanmaktan hasta olunmaz. oda ve su sıcaklığı normal değerlerdeyse.

- yenidoğan bebeğe günlerce eldiven takmayın. dokunma duyusu bebekler için çok önemli. bırakın hissetsin.

bizim insanımız bebeğin çok üşüdüğünü düşünür. kat kat çoraplar tulumlar giydirirler. battaniyelere sararlar hemde kat kat. yazık miniklere. vücut ısıları yükselir. kulakları yanakları kıpkırmızı olur. bu seferde eyvah hasta oldu işte derler. üşüdü bir kat daha giydirelim derler. çocuk bunalır ağlar. soluğu doktorda alırlar. doktor müdahale eder de yavrucak rahatlar. peki ikna olurlar mı? hayır. ve çocuk devamlı hasta olur, aşırı giydirilmekten. havada az esinti olsa ,çocuk gölgede kalsa ateşi çıkar.

yani ; çocuğu kendimizden daha kalın giydirmemeliyiz. kışın ince bir battaniye yeter. bebekler çıplaklığı sever. bebeğinizi soyduğunuzda nasıl mutlu olduğunu görmüyormusunuz.
bebek normal giydirildiğinde incede demiyorum  normal yani sizin gibi hasta olmazlar. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder